Biocodex Türkiye

Biocodex Türkiye

Tutkusu sağlık profesyonelleri için sağlığı ve yaşam kalitesini artıran ürünler geliştirmek ve temin etmek olan Biocodex, 70 yılı aşan tecrübesiyle kanıtlanmış başarısını yüksek bilim ve üretim standartları üzerine oturtmuş bağımsız çok uluslu bir ilaç firmasıdır. 

Kuruluş

Biocodex’in kuruluş öyküsü 1923’te maya Saccharomyces boulardii CNCM I-745®’nin Henri Boulard tarafından keşfine dayanmaktadır. 1953’te Henri Boulard’ın maya suşunun ve fermantasyon sürecinin haklarının Hublot ve Vallet aileleri tarafından satın alınması ile Biocodex’in temelleri atılmış oldu.

1953’de Fransa’da kurulan Biocodex’in ilk odak noktası gastroentroloji olmuştur ve bağırsak mikroflorası üzerinde olumlu etkiye sahip türünün ilk probiyotik ilacı Saccharomyces boulardii CNCM I-745®’yi ön plana çıkarmıştır.

Biocodex 1960’ların başından itibaren dünya pazarına açılarak insan sağlığı politikasını bir çok ülkeye yaymıştır. Yapılan klinik çalışmalar 1961 yılında meyvelerini vermis ve liyofilize Saccharomyces boulardii CNCM I-745® bir ilaç olarak tescil edilerek ticari kaydı yapılmıştır.

İlk probiyotik ilaç olan Saccharomyces boulardii CNCM I-745®’in keşfedilmesinden bu yana Biocodex, mikrobiyota alanında bir öncü olmanın ötesinde uluslararası bir kilit oyuncuya dönüşmüştür. Günümüzde Biocodex 100’den fazla ülkede 1600’e yakın çalışanı ile büyümeye ve coğrafi olarak genişlemeye devam etmektedir.

2009 yılında faaliyete başlayan Biocodex Türkiye ise, bugün 100 kişiyi aşan kadrosuyla mikrobiyota sağlığında fark yaratacak yenilikçi ürünlerin toplumun hizmetine sunmayı hedeflemektedir.

Bugün Biocodex probiyotik ilaçlara dayanan kökeninin ötesine ilerlemiş ve portföyünü aşağıdakiler dahil bir dizi tedavi alanında genişletmiştir:

• Genel Sağlık
• Gastroentroloji
• Pediatri
• Kadın Sağlığı
• KBB

AR-GE

Biocodex Compiègne’de (Oise, Fransa) bulunan AR-GE merkezinde yer aldığı terapötik alanlara yoğunlaşarak yatırımlarını büyütmekte ve aynı zamanda kendi bulduğu veya satın alarak geliştirdiği moleküllerle klinik araştırmalar yürütmektedir. Böylece bünyesindeki ürünlerini tüm dünyada tıbbın kullanımına sunmaktadır. Alanında uzman ve Biocodex ürünleri hakkında derinlemesine bilgi sahibi 50’den fazla bilim insanı dört ana uzmanlık alanımıza dayanan projeler üzerine çalışmalar yürütmektedir:

• Kimya, Farmakoloji
• Mikrobiyoloji, Klinik Araştırmalar

Biocodex entegre AR-GE merkezi üç önceliğe odaklanmaktadır:

• Mevcut Biocodex ürün portföyünü daha da geliştirmek.
• Yeni endikasyonlar için araştırmalar yapmak.
• Yeni farmasötik formlarla yenilik getirmek.

AR-GE ekibi tüm enerjisini hasta sağlığının iyileştirilmesine adamakta ve Biocodex’in geleceğine yatırım yapmaktadır.