Biocodex Global

Bilimimiz

Biocodex, 120’den fazla ülkedeki hastalar için birinci sınıf farmasötik ürünler ve sağlık çözümleri geliştirir, üretir ve dağıtır. İnovasyon ve kalitede ön planda kalmak için üç temel yapı taşına (mikrobiyota misyonu, yetim ilaçlar ve kadın sağlığı) odaklanarak şirket bünyesinde Ar-Ge ve bilimsel ortaklıklar, üretim uzmanlığı ve yeni girişim şirketlerine yatırımı bir araya getiriyoruz.

Araştırma ve Geliştirme

Biocodex kendi araştırma ve geliştirme merkezine sahiptir. 1989’dan beri Compiègne’de (Oise, Fransa) yer almaktadır. Biocodex ürünlerinde detaylı bilgiye sahip, elliyi aşkın, yüksek vasıflı bilim insanı araştırma projeleri üzerinde çalışmaktadır.

Biocodex Ar-Ge Uzmanlığı

Biocodex’in Paris yakınlarındaki Compiègne şehrinde bir araştırma ve geliştirme merkezi vardır. Bu merkezde ürünlerimiz hakkında detaylı bilgiye sahip, elliyi aşkın, yüksek vasıflı bilim insanı kimya, farmakoloji, mikrobiyoloji ve klinik deneyleri kapsayan araştırmalar yürütmektedir.

Ar-Ge merkezlerimiz üç öncelik üzerinde yoğunlaşır:

 • Biocodex ürün serisinin daha da geliştirilmesi
 • Yeni endikasyonlar arama
 • Yeni farmasötik formlarla inovasyon.

Ana araştırma alanlarımız:

 • Gastroenteroloji
 • Probiyotikler ve farklı uygulama alanları
 • Merkezi sinir sistemi

Araştırmacılarımızın muhtelif uzmanlıkları sayesinde Biocodex, çevreye karşı duyarlı sentez yöntemleri oluşturur, etken maddelerimizin farmasötik kalitesini garanti eder, ilaç etkisinin, tıbbi cihazların ve takviye edici gıdaların mekanizmalarını inceler ve etkinliklerini ve toleranslarını değerlendirir.

Ar-Ge ekibinin tüm enerjisi, hastaların iyiliğine ve Biocodex’in geleceğinin inşasına odaklıdır.

Biocodex’in Ar-Ge Başarıları

Biocodex Ar-Ge ünitesi tarafından keşfedilen ve geliştirilen diğer bir molekül yetim ilaçtır. Bu ilaç Avrupa, Japonya, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve İsviçre’de pazarlama izni almıştır.

Biocodex’in üretim tesislerimiz

Biocodex, Fransa ve Fas’ta ürün kalitesi ve güvenliğini garanti etmek için en yüksek standartlarla uyumlu üç üretim tesisi işletir.

Biocodex’in Beauvais, Fransa’daki en gelişmiş özelliklere sahip üretim ve lojistik merkezi

Biocodex, 1968’den beri Paris yakınlarındaki Beauvais’de 9 hektarlık bir üretim ve lojistik merkezi işletmektedir.

Aerial view of the Biocodex facility in Beauvais
Beauvais’deki Biocodex tesisinin havadan görünüşü

2005’ten beri Biocodex, en gelişmiş ekipman ve teknolojilere yatırım yaparak bu süreci hızlandırmıştır. 2017’de Biocodex, Saccharomyces boulardii CNCM I-745® için dünya çapında farmasötik endüstrisinin en büyük liyofilizasyon platformlarından birini kurarak önemli bir dönüm noktasına erişmiştir. Bu büyüme, tek bir gün üretim durdurulmadan yapıldığı için gerçek bir teknik başarıydı.

Platformda yaklaşık:

 • 30 parça ekipman,
 • 15.000 litrelik iki biyoreaktör dahil,
 • bir santrifüj ayırıcı ve
 • 55 m²’lik iki liyofilizatör bulunur

Biocodex’in İyi Üretim Uygulamaları Belgeleri

Beauvais fabrikası, üretimden nakliyeye tüm ilaç üretimi sürecini idare eder. Ürüne bağlı olarak tesisimiz, etken ilaç maddesi üretebilir ve/veya nihai ürünü ambalajlayabilir. Her durumda Beauvais, Ulusal Fransız İlaç ve Sağlık Ürünleri Güvenliği Kurumu (ANSM), Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (USFDA) ve diğer dünya çapında ulusal otoriteler tarafından belgelendiği gibi İyi Üretim Uygulamaları (GMP) ile uyumlu olarak kalite sistemimizin merkezindedir.

Beauvais için önemli rakamlar

 • 200’ü aşkın çalışan
 • 6.000 m² lojistik merkezi
 • her sene 90 milyon kutu nakliye
 • %96 vaktinde teslimat
 • 120’den fazla ülkeye nakliye

Kazablanka, Fas Biocodex tesisi

Biocodex, 2012’den beri Kazablanka yakınlarında Nouaceur’deki 1 hektarlık tesisi işletmektedir. Tesis, likit formdaki Biocodex ürünlerinin üretimine yoğunlaşmıştır.

Kazablanka’daki Biocodex tesisi

Kazablanka fabrikası, Fas ve Avrupa İyi Üretim Uygulamaları (GMP) ile uyumlu olarak üretimden dağıtıma ve kalite kontrole kadar tüm ilaç üretim sürecini idare eder.

Tesisimizin üretim kapasitesi:

 • 50 yüksek vasıflı operatörden oluşan
 • bir ekip tarafından işletilen iki üretim hattı ile
 • sene boyunca 40 milyon flakon

Ferlux tesisi, Fransa

Biocodex’in 2014’te satın aldığı Ferlux, Fransa’nın güneyinde Clermont-Ferrand yakınlarında 2 hektarlık bir tesis işletir. Polifenol biliminde öncü ve etken ilaç maddesi statüsüne sahip tek yaban mersini özü üreticisi olarak Ferlux’ün tutkusu renkli flavonoidlerin çeşitliliği ve sağlığa faydalarıdır.

Biyoteknoloji ve yumuşak ekstraksiyon/arıtma prosesleri kullanan Ferlux, titizlikle seçilmiş meyvelerden elde edilen birinci sınıf biyoflavonoid açısından zengin kuru özler üretir.

Visit Ferlux website

Biocodex GİRİŞİMCİ ŞİRKETLERE YATIRIM

2016’dan beri girişimci şirketlere yatırım yapmakta olan Biocodex, Fransız biyotek ekosisteminde kilit bir oyuncu haline gelmiştir. Özellikle, sağlığa faydalı probiyotiklerden veya mikrobiyal suşlardan, karşılanmamış tıbbi ihtiyaçlar ve yenilikçi tedaviler geliştiren şirketlere odaklanmaktayız. Bu uzun vadeli yaklaşım ve endüstriyel uzmanlıkla Biocodex, CEO’lar, proje sahipleri ve fon yöneticisi gibi geleneksel yatırımcılar tarafından değerli bir ortak olarak kabul edilir. Biocodex, daima destek verebileceği yeni anlamlı projeler aramaktadır.

Biocodex’in MaaT Pharma yatırımı

Biocodex, 2016’da MaaT Pharma’dan hisse almıştır. MaaT Pharma’nın araştırmaları, fekal mikrobiyota transplantasyonunun (FMT) tedavi yöntemi olarak potansiyeli üzerinedir ve mikrobiyota tedavisinde inovasyonu hızlandırır. Biocodex, suş kültürü, liyofilizasyon ve oral tedavi alanındaki 70 yıllık endüstriyel uzmanlığını sunarken MaaT Pharma’nın hattı ise Graft-versus-host hastalığı (GvHD) ve akut myeloid lösemi (AML) hastalarında FMT’nin tedavi olarak kullanımına odaklanır. MaaT Pharma aynı zamanda, veri toplama ve analizine (GutPrint® platformu) odaklanan Maat Microbiome Restoration Biotherapeutics (MMRB) teknolojisinin yanı sıra güncel İyi Üretim Uygulamaları (cGMP) geliştirmiştir. 

Biocodex’in Exeliom Biosciences yatırımı

Biocodex, 2018’den beri Exeliom Biosciences’a

yatırım yapmaktadır. Bu şirketin misyonu, bağışıklık sisteminde mikrobiyotanın merkezi rolünün giderek anlaşılmasına dayanan yeni sınıf ilaçlar olan Canlı Biyoterapötikler geliştirmektir. Exeliom Biosciences, Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları tedavisini önemli ölçüde ilerletebileceğine inandığı Faecalibacterium prausnitzii kullanarak mono suş bir yaklaşım geliştirmiştir.  

Biocodex’in TargEDys yatırımı

2019’da Biocodex, metabolizma dengesi üzerine etki etmeyi amaçlayan bir girişim şirketi olan TargEDys’ten hisse almıştır. Şirketin inovasyonları arasında benzersiz suş Hafnia alvei 4597 içeren Probiosatys™ yer alır. Bu teknoloji, Biocodex’in Symbiosys® Satylia® ürünü vasıtasıyla tüketicilere sunulur. 

Biocodex’in Kinnov Therapeutics yatırımı

Biocodex, 2018’den beri Kinnov Therapeutics’e yatırım yapmaktadır. Yeni bağımlılık stratejileri geliştirmeye odaklı Kinnov Therapeutics araştırmalarını, bağımlılık tedavisinde sinerji içinde çalışan iki molekül olan siproheptadin ve prazosinin birleşimi üzerine yoğunlaştırır.

Kinnov Therapeutics, siproheptadin ve prazosin kombinasyonunun, tıbbi çözümlerin eksik olduğu bir alan olan alkol bağımlılığı tedavisi için etkisini doğrulamak üzere II. Faz klinik deneyler yürütmektedir. Bu proje, Avrupa Birliği’nin Horizon 2020 Araştırma ve İnovasyon programından fon alamya hak kazanmıştır.