Biocodex Global

Mirasımız

Biocodex, 70 yıldan uzun bir süre önce dünyanın ilk probiyotik maya suşu Saccharomyces boulardii CNCM I-745®’i piyasaya sürmek için kurulmuş bir aile şirketidir. O zamandan bu yana Biocodex, Fransız bir öncüden mikrobiyota alanında uluslararası bir oyuncuya evrilerek bağırsak mikrobiyotası üzerine uzmanlık alanını genişletmiştir.

Biocodex’in Geçmişi

Biocodex’in tarihi, 1920’de Fransız biyolog Henri Boulard’ın Hindiçin’de Saccharomyces boulardii mayasını keşfetmesiyle başlar. O dönemde Asya’da kolera salgını oldukça yaygındı. Henri Boulard tropikal hastalıklara derin ilgi duymaya başlamıştı.

Agronom Boulard, koleranın yol açtığı bulaşıcı ishalin tedavisi için Hindiçinlilerin liçi ve mangostandan yapılan bir içecek içtiklerini gözlemledi. Henri Boulard liçi ve mangostan kabuklarının içeriğini detaylı olarak incelemeye karar verdi. Bunun üzerine Saccharomyces ailesinden bir maya olan ve bugün Biocodex’in ürettiği Saccharomyces boulardii CNCM I-745® suşunu tespit etti.

Biocodex’in Maya Suşu

1953’te Biocodex Henri Boulard’ın maya suşu ve fermantasyon süreci haklarını elde etti ve 1961’de şirket, liyofilize Saccharomyces boulardii CNCM I-745®’i ilaç olarak kaydettirdi. Bu suş 1989’da Pasteur Enstitüsü’ne (Paris) emanet edilmiştir.

  • 100’ü aşkın bilimsel çalışma, suşumuzun etkinliğini kanıtlamıştır.
  • Saccharomyces boulardii CNCM I-745, ticarileştirildiğinden beri 460 MİLYON kişinin tedavisinde kullanılmıştır.
Saccharomyces boulardii CNCM I-745

Gastroenterolojiye ilaveten Biocodex ağrı, nöroloji ve genel tıp gibi diğer tedavi alanlarında da bilimsel uzmanlığını geliştirmiştir. 2020 başlarında Iprad Laboratuvarları’nın satın alınmasıyla Biocodex artık kadın sağlığına da odaklanmaktadır.